Миленици.com.mk
 • Април 18, 2014, 10:02:21
 • Добредојде, гостин
Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Eukanuba
Напредно пребарување  

Новости:

Добредојдовте на првиот македонски форум за миленици!
Уживајте во престојот тука, забавувајте се и научете како животот со вашиот миленик да биде поубав и полесен.

 

Автор Тема: gabicna infekcija preneseno od kuce na covek  (Прочитано 1038 пати)

filipcv

 • Nov Clen
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5
gabicna infekcija preneseno od kuce na covek
« на: Февруари 25, 2011, 22:27:31 »

zdravo na site.pred dva meseci kupivme golden retriever,kuceto sega e 4 mesecno.samo sto go zedovme kaj pomaloto dete se pojavija krugovi na kozata vo vid na lisai.istovremeno isti takvi lisai se pojavija i kaj zena mi za na kraj istite lisai da gi dobijam i jas. so pomos na belogent mast lesno gi otstranivme. sakam da ve prasam dali toa znaci deka sme alergicni na kucina,dali tie lisai bi se povtorile. inaku vednas da kazam deka kuceto go odnesov na veterinar i na nego nemase nisto. ova ni e prvo kuce. se nadevam na brz odgovor. kuceto e prekrasno i veke se naviknavme na nego,se nadevam deka nema da ima potreba da go dadam. fala vi
Сочувана

Simonka

 • Cesto Ovde
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 173
Одг: gabicna infekcija preneseno od kuce na covek
« Одговори #1 на: Февруари 26, 2011, 00:53:45 »

Ne sum strucnjak ama od ova sto go iznosevte smetam deka gabicnata infekcija nema vrska so alergija. Prvin toa se dva razlicni poimi i alergija ne se manifestira so gabicna infekcija. Vtora rabota ako kaj kuceto ne e izolirana gaba, mislam deka nema sansi da vi prenese nesto sto go nema.
Сочувана

armagedo

 • Cesto Ovde
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 163
Одг: gabicna infekcija preneseno od kuce na covek
« Одговори #2 на: Февруари 26, 2011, 09:24:15 »

Јас и мојата керка сме големи љубители на животни.Иако дома имаме и маче и куче и хрчак и папагал често галиме и животни од улица или други домашни миленици.Па на неколку пати сме ги добиле и тие бели флеки округли кои ако не се третираат се шират.Не е страшно се мачкаш и поминува,ама знаат и да се пофторуваат.Така да не мора да значи дека се од вашиот миленик.Ама со сигурност не е алергија.
Сочувана
Животните не се целиот живот ,ама го прават животот целосен