Миленици.com.mk
 • Април 19, 2014, 13:58:55
 • Добредојде, гостин
Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Eukanuba
Напредно пребарување  

Новости:

Добредојдовте на првиот македонски форум за миленици!
Уживајте во престојот тука, забавувајте се и научете како животот со вашиот миленик да биде поубав и полесен.

 

Автор Тема: simptomi na bremenost  (Прочитано 14625 пати)

Lavi22

 • Izlozbi
 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 443
simptomi na bremenost
« Одговори #15 на: Март 03, 2008, 21:09:55 »

hahahaha Ne se nerviraj i sekiraj tolku, samo toa ke ti kazam, kuceto si znae samoto sto saka a sto ne. I jas bev ista kako tebe, koga ne jadese Bona  se cudev sto da i dadam da jade i pak ne jadese, znci normalno e. Ako ispadne deka e bremena ke moras da se naviknes na toa jade-ne jade  :lol:  
Ti samo davaj i povremeno, ako jade-dobro, ako ne-daj i podocna i ne se nerviraj  :D
Сочувана

venera

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 6.760
simptomi na bremenost
« Одговори #16 на: Март 03, 2008, 22:08:30 »

Добро бе Лави, ако Бона не јадела со денови или многу малку, еве како Адела не треба да се носи на инфузија?
Еве мене Диме сега ми се јави и вика ако утре пак не јаде, да ја носиме на инфузија.  :cry:

Значи конкретно ме интересира кога викаш дека не јадела, стварно не јадеше или подјадуваше нешто?
Еве Адела денес е јадена само две малечки парченца јагнешко и едно парче печеница и ова е ни осмина од една нејзина просечна дневна порција?  :shock:
Сочувана
поздрав
В&A-forever and ever

Marija_Z

 • Nov Clen
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 23
simptomi na bremenost
« Одговори #17 на: Март 04, 2008, 09:54:50 »

jas eve cuvam 7 kucenca,tocno minatiot vtornik mi se rodija. za majkata-Bela moze da kazam deka ne pravese nekoi drasticni razliki vo toa jadae-nejade. Pomina dosta normalno vo pogled na hranata...normalno imase denovi i toa samo vo prviot mesec od bremenosta, koga ne sakase da jade ili epten prebirase, dodeka vo vtoriot mesec imase zgolemena potreba za hrana. edinstveno den pred poraganje znaci nekoi 24 casa pred da pocne da raga ne jadese ama bas nisto ni troska ama toa bilo normalno. Za Bela bese poveke problem toa sto ja fati nekoja depresia uste od pocetokot,pa ic ne bese vesela, ne sakase da si igra ni da se seta i spiese po cel den i cela nok.I toa vi zboram uste od prvata nedela na bremenosta.Taka da sigurna sum Adela deka e trudna, ne glededam druga pricina zasto ne bi jadela ako se e vo red so krvnata slika.Samo mislam deka nekoi simptomi se poizrazeni kaj edni kucki a drugi simptomi kaj drugi...sto e normalno.Kaj Bela toa bese spienjeto. Ako vi treba drugo bilo sto vo vrska so bremenosta i poraganjeto da me prasata na raspolaganje sum...jas bev malku vo panika pred da se rodat ama ne se sekirajte ke vi kazam se im doaga prirodno da napravat.Jas sama ama epten sama ja poragav Bela i odlicno se snajdovme itoa trase od 10 nautro koga pocnaa simptomite a poslednoto kucence go rodi vo 22 casot...pa so sreka na site so trudnicite :lol:
Сочувана

venera

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 6.760
simptomi na bremenost
« Одговори #18 на: Март 04, 2008, 10:03:47 »

Вчера крвната слика покажа дека е се во ред. Имаше мали покачувања ама тоа е нормално затао што не јаде и малку пие вода.
Сочувана
поздрав
В&A-forever and ever

Lavi22

 • Izlozbi
 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 443
simptomi na bremenost
« Одговори #19 на: Март 04, 2008, 11:19:24 »

Zboram za nejadenje-podjaduvanje, znaci mnooooogu smaleno jadenje, apsolutno nedovolno za ona kolku bi trebala ona da izede, ama pa mene mi kazaa deka toa e sosem normalno i da ne i se sekiram i deka koga ke i se prijade samata ke jade-i taka i bese. I kako sto ti kazav, toa jadenje-nejadenje bese periodicno, a so pienje voda nemav problemi zatoa sto Bona bese skucna vo periodot od 20 juni do 23 avgust :lol:

Znaes, ednas koga taka epten se iznervirav so toa nejzino odbivanje na hrana, cel den nemase ama bas nisto jadeno, i spremiv malku dehidrat so jogurt i i go dadov so lazicka, ama bas malku kolku da se rece deka kucevo jadelo, i znaes sto mi napravi-go povrati!!! A posle povrakanjeto se napi voda i za pola saat jadese sama :???:  E sega ti vidi...

Neznam kako poinaku da ti pomognam, ti si imas pogolem problem od mojot.
Сочувана

venera

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 6.760
simptomi na bremenost
« Одговори #20 на: Март 04, 2008, 11:28:16 »

Абе Лави знам дека со сила ништо не бидува ама ај стој на страна како некоја незаинтересирана?
неможеш срце бре не ти дава.

А мене што ме вади од памет е тоа што, знам дека не е јадена и ќе си легне бре си спие, мува не ја лази до захрчување?  :roll:

А вода пие еднаш дневно сигурно.
Сочувана
поздрав
В&A-forever and ever

Lavi22

 • Izlozbi
 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 443
simptomi na bremenost
« Одговори #21 на: Март 04, 2008, 12:28:25 »

Epa, i mene srce ne mi davase da go gledam maloto kako ne jade so denovi, pa da vidis koga vide nema sto drugo pocna da si ropka od dehidratot i sega nemam problemi, a za Bona ne se sekirav zasto otsekogas bese strvna za jadenje, i toa sto ne jadese ne go zemav pri srce mnogu, i kako sto kazav mi kazaa deka e normalno da izvoljeva i da se podzanesuva :lol:
Ti si go imas Dime (ne samo ti, i mnogu drugi na forumov :wink: ), konsultacii so nego, soveti i se ke se sredi i ke vidis na kraj deka za dzabe bilo seto nerviranje.
Probaj davaj i nesto sto znaes deka nema da moze da mu odolee, cisto meso ili da receme Bona e ista kako mene-a videse makaroni zaboravase deka terala inat  :lol:  Drugo neznam, samo ke ti kazam deka ama bas znam kako ti e, a ako prodolzis vaka za dva meseci ke si gi zagubis nervite :lol:  Taka da, kako sto pravev jas: daj i da jade-ne saka-trgni i ja hranata, posle nekoe vreme pak probaj, ke ogladne koga togas i ke sfati deka so nejadenje nisto nema da napravi. E sega ako Adela e nekoj goolem inat (Bona ne e, nikogas ne ni terala inat) togas samo ke kazam: jaka ti dusa, venera! :D
Сочувана

venera

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 6.760
simptomi na bremenost
« Одговори #22 на: Март 04, 2008, 12:49:18 »

:wink:  абе Лави.
Нонстоп и давам нешто на што неможе да одолее ама не успева.
Абе само ќе кажам дај Боже да е трудна дај Боже, дај Боже.
Сочувана
поздрав
В&A-forever and ever

venera

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 6.760
simptomi na bremenost
« Одговори #23 на: Март 05, 2008, 09:00:40 »

Да кажам дека полека сите во семејствово се враќаме на нормала.
Адела вчера почна да јаде, малку по малку се враќаме во нормала.   :wink:
Еве ми кажуваат и сабајлево си јадела.
Ама вчера јадење месооооо како да не видела со денови (па и не видел кога ќе размислам) затоа и ми беше чудно што мес она одбива, ама навистина имала некои проблемчиња во тие моменти.
Вчера бевме уште еднаш до кај Диме и мереше температура, ок е се тоа.
Е сега малку леукоцитите и се накачени, ама Диме верува дека е тоа поради што може имаме развивање на нов живот во неа.
Како и да е ќе се следиме овие неколку дена па и недели и ќе реагираме ако не дај Боже нешто сме превиделе.

Инаку вчера да не јадеше, бевме вече закажани на ехо и ренген. Така да...
Сочувана
поздрав
В&A-forever and ever

Mina

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1.427
  • http://www.wix.com/Plackova/Domino
simptomi na bremenost
« Одговори #24 на: Март 05, 2008, 12:02:20 »

Eve, mozebi ke najdes nekoj korisen sovet... :thumbup:
http://ljubimci-forum.com/index.php?topic=6792.0

tetanus

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 314
Одг: simptomi na bremenost
« Одговори #25 на: Март 05, 2009, 23:45:04 »

Венера или пак други членови кои поминале низ сценариото на бременост и пораѓање на кучиња и имаат повеќе искуство , ќе ве замолам да ми објаснете отприлика кои денови веќе почнува да и се познава по стомакот, односно кога и се свлечува стомакот и кога можеме барем отприлика да бидеме сигурни дека е бремено кучето? 
Сочувана

Nena

 • Super Moderator
 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 7.828
 • Other's envy, owner's pride
  • Labrador Retriever kennel Play Full Team
Одг: simptomi na bremenost
« Одговори #26 на: Март 06, 2009, 11:10:05 »

Toa e individualno, od prilika, veke na 25 - 30 den moze da se poznae po stomakot, togas pocnuva poleka da se zgolemuva. Na 28 den od parenjeto, mozete da odite na eho na veterinar, da vi ja potvrdi bremenosta.
Сочувана

Mama Rina

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 494
Одг: simptomi na bremenost
« Одговори #27 на: Март 08, 2009, 18:20:44 »

Stomakot pocnuva da se poznava posle 30 dena od parenjeto,iako toa ne e pravilo i ne e tolku zabelezlivo bidejki stomakot se zgolemuva postepeno a kaj nekoi kucki i ne e mnogu golem, ako nosat pomal broj malecki. A sekoj sto si go poznava kuceto moze da zabelezi promeni koi se javuvaat vo odnesuvanjeto - moze da se smenat navikite za jadenje (kako vo pogornive primeri), da stane posmireno i potromavo kuceto, povnimatelno itn. Kaj nekoi kucinja  takvi promeni moze da se javat uste od pocetokot na bremenosta a kaj nekoi se javuvaat nekade vo vtorata polovina na bremenosta i so tek na vreme se pojacuvaat - sepak sekoe kuce si e individualno.
Kaj mene na poslednoto leglo  se sluci Rina da ne saka da jade vo poslednite 10 dena pred da se okuci,pa prilicno mi oslabe, no po okucuvanjeto i se vrati apetitot.
Сочувана

anabelaa

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1.100
Одг: simptomi na bremenost
« Одговори #28 на: Март 11, 2009, 10:19:17 »

Кај мене сега Анабела е бремена и живи и здрави од 17-19 март очекуваме принова, со Господ напред. За среќа, немавме некои драстични промени кај Анабела, имаше некои денови кога и беше намалена желбата за јадење, ама во целина си јадеше. Во овој период само приметивме дека е уште повеќе мила, порано нејзиниот начин на играње беше скокање по кој стаса, и трчење ко луда, а сега е доста смирена и обожава само да се гали, не скока како порано, а со спиењето си спие нормално. Стомакот сега почнува да и се познава доста, а инаку на 41от ден од бременоста ( на 01,03 ) ја носевме на изложбата во Свети Николе и судијата рече само дека малку е дебелка, стомакот скоро и не и се познаваше. Значи кај секое куче е различна бременоста. Е сега Анабела прв пат ќе си има мали и малку ми е страв околу породувањето, ама знам дека ако ми треба некаков совет можам да се обратам тука кај вас што веќе имаат искуство.
Поздрав
Сочувана
Анабела & Ања

Mama Rina

 • FORUMOHOLICAR
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 494
Одг: simptomi na bremenost
« Одговори #29 на: Март 11, 2009, 21:09:41 »

Epa sega nemoj da se zagrizis ako zabelezis deka ne jade bas mnogu vo poslednite denovi pred da se porodi, toa e normalno zaradi zgolemeniot stomak, a za poroduvanjeto ne i se sekiraj, oni si znaat i sami. Jas so Rina pominav super i za dvete legla i samo trebase da ja nadgleduvam odvreme-navreme i toa ne deka imase potreba, tuku oti jas sakav, a ona  me gleda so eden pogled " ma daj ne me maltretiraj veke, begaj ottuka" ;D ;D ;D
Сочувана