Миленици.com.mk
  • Април 23, 2014, 18:55:28
  • Добредојде, гостин
Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Eukanuba
Напредно пребарување  

Новости:

Добредојдовте на првиот македонски форум за миленици!
Уживајте во престојот тука, забавувајте се и научете како животот со вашиот миленик да биде поубав и полесен.

Автор Тема: Sharplaninec the Macedonian Shepherd Dog (FCI: 2.2-41)  (Прочитано 161753 пати)

muro

• Гостин
Sharplaninec the Macedonian Shepherd Dog (FCI: 2.2-41)
« Одговори #300 на: Јануари 08, 2008, 01:51:03 »

Od mene samo sliki.
Komentari od Mitke i od Jane.
Bidejki jas sum nepismen i bidejki jas sum gi vregal gospodava od mene samo sliki.
 :lol:
Сочувана

Mitke

• FORUMOHOLICAR
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 2.017
« Одговори #301 на: Јануари 08, 2008, 01:57:51 »

Цитат: "V.&.M Krstevski"
Eve primer kako izgledaat rasni PRASENCA koi se vo srodstvo:

NAJ NISKATA MOZNA RABOTA OD EDEN OVCAR.
Da se smeni mislata na nekogo zalosno. Jas te imam citirano milion pati, no nikogas ne sum padnal tolku nisko da gi smenam zborovite.
Pred nekoe vreme dogovarav da kupam kuce, od kaj Petko mi preporaca tatko ti i seuste e covek so dostoinstvo, zosto go stramis na vakov nacin ???

VAKA IZGLEDAAT RASNI KUCINJA.
Koga ke proizvedite dve edinki koi izgledaat vaka togas ke zborame za rasa.

Aaaa... sega se setiv ova se inserti od toj filmot so prasenceto sto ke go cuva stadoto od volci ,a isto taka i ke se natprevaruva i kako vodic na 10 ovci PRAVOSSSSSSSS Mitke:wav:

Da taka nesto, super sto si go gledal filmot. Dali nauci nesto od toj film i dali vide kolku ste nazad so rasata, za potrebite na filmot izdresiraa PRASA, a vie seuste nemate sarplaninec so osnovni naviki- da ne zboram za nekoj povisok stadium na dresura, kade se bara i kuceto da ima sposobnosti.
Inace BOKSEROT na gornata slika dokazuva edna rabota za koja toj e megju prvite 10 vo svetot, NEMA NESTO STO NEMOZE DA NAUCI.
Ova "PRAVOSSSSSSSS" stvarno neznam sto zbor e i sto znaci  :scratch:
Mitke e toa e toa go pronajde vistinskiot model na SARPLANINECOT

Ne go pronajdov jas go pronajde nekoj drug sto go opisa vo standardot.
Eve ti edna slika oti tesko ti odi so citanjeto (razbiranjeto) na standardot.

Na MARKATA e nacrtan zamislen Sarplaninec, idealen primerok. Iako e vo mal format moze da se vidi kako treba da izgleda grbnata linija.
Pokraj toa ako ucevte kinologija kako sto vi preporacav jas (od A, a ne od S') ke znaevte zosto se bara da kuceto ima prav (ramen) grb. Site rabotni kucinja kade sto se bara izdrzlivost na teren imaat ramen grb, a na slikata sto ja postavi Muro dobro se gleda taa mana kako e povrzana so loso aglovani zadni noze.
Eve kako treba da izgleda eden primerok od rasata Germanski ovcar samo so malku po izrazen stop,a izgleda kuckava bila i balerina po profesija.

Germanski Ovcar ??? Pa site ovcari se stremat da stanat Germanski  :lol:
Ako znaese da dades komentar ke kazese nesto pametno.

Kuckata od UNGARIJA (1000 km podaleku od Tetovo i Sar Planina), ogromen uspeh za odgleduvac od tamu koj jas mislam da dojde i vo Makedonija (maticnata zemja na rasata) ke bide plasiran stalno vo vrvot.
Dali ima po izrazen stop se gleda samo vo profil (kako sto gi slikame Bokserite, da moze da se gleda), a ne vo polu anfas kako sto e slikana kuckata.
OK, da recime i deka ima po izrazen stop. Togas idime do izrekata "barajki mani vo lisjata ne zabelezavte deka stebloto e krivo".
MK Primer: se takmicat vasite ovcarski kucinja so manekenkava i koga ke izgubite:-vidi ja ima po izrazen stop (toa nekoj go kaza pa vie go snimivte, a tesko da znaete so e toa STOP), i ne vidovte deka izgubivte so kuce sto ima ekstra stop i krivi noze, nadgraden, kratkovlaknest, predgriz i uste neznam so.
ZA KRAJ SPOREDI GO CRTEZOT OD MARKATA I KUCKATA OD SLIKATA.
Mitke mie ne rabotamo so uvoz tuku samo so IZVOZ ,a ako si zainteresiran za rasata BOKSER slobodno javimi ke te povrzem so eden klub za trenjiranje boks u Tetovo i ke ti najdemo nekoj bokser dobro nabildan od odlicno poteklo i 100% ke bidesh sampion i ti po dolgo vreme vo nekoja
" OBLAST "  

Znam, ama nekjam javno da ja kazam cenata na vasite kucinja, a nekoi od forumov i gi poklonuvaat - mnogu cudno za kvalitetnite kucinja. Onie od Ungarija i Ceska imaat tripati pojaka cena.
Za Bokser nemora da mi uvezuvas ti jas veke si imam uvezeno i si bev na Svetskata Specijalka (ATIBOX) i se plasirav, prv vo istorijata na ovaa drzava, so uste nekoj rasi imam dokazano kolku znaam (doberman, rotvajler, snaucer, .......), za nekoj den ke dojdat sliki od daleku i ke vidis uste istoriski rezultati so Germanski Rasi, a vie so Makedonski kucinja tapkate vo mesto.
KOLKU KUCINJA OD MAKEDONIJA UCESTVUVAA NA EVROPSKATA VO ZAGREB I KOLKU OD NIV SE PLASIRAA I OD KOI KUCINJA (od koja drzava) IZGUBIJA ???  TOA SE FAKTI
:wow:  PS. I nemoj da se zalazues so prasencava ne se ekonomski isplatlivi ziva mera se po 90 den, gledas nikoj ne cuva doma svite uvezua od Srbija.A bez navreda ama prasencava ne go zasluzua imevo zosto nemaa ni 1 gram mevce celi sa so koza ovja sa isplatlivi samo za u kozara.

Slobodno javi se i prasaj kolku kosta edno izlozbeno kucence od rasata Bokser, jas ke ti kazam kolku kostaat ljubimcite koi ne se za po izlozbi 200 - 300 e, isto kolku naj skapite Sarplaninci od Makedonija.
Pozdrav naj prijatelski iskren sovet

Fala za sovetite, sega izmij si gi ocite i pocni da gledas i razmisli so ti pisav.
Cekam odgovori za faktite  :wink:
Pozdrav Мitke.
Сочувана

Mitke

• FORUMOHOLICAR
  • Отсутен Отсутен
« Одговори #302 на: Јануари 08, 2008, 02:39:17 »

Цитат: "muro"
Mitke dali spored tebe sarplaninecot e ovcar?
 :wink:

NE, ovcar e covekot sto gi pasi ovcite.
Sarplaninecot i pokraj toa sto imeto mu e (seuste) Yugoslovenski Ovcarski Pes - Sarplaninec, jas mislam deka ne e ovcarsko kuce.
Sarplaninecot e cuvar na stado i poveke namenski selski pes.
http://i224.photobucket.com/albums/dd28/denko_rus/murdza1.jpg
Ajde nekoj strucen komentar.  :wink:  

Mislev da ne odgovaram na vakvi sliki (zosto ? ima napisano-geronimo) , ama aj ke ti kazam.
Kuceto nemozam da go vidam kako sto treba. Gledam samo nekoja lamarina koja mislam deka izigrava kukicka za osudenovo kuce i mnogu fekalii vo rasturenata slama. Ima i nekoj plasticen sad, naj verojatno za voda, koj ne izgleda kako sto mu e namenata (da pie kuce od nego).
Цитат: "mafio"
aj i ovde ke ve mоlam

Da ne gi postavuvam ponovo slikite, mislam deka ovie kucinja (kako sto gled mislam deka se dve) mi izgledaat kako Sarplaninci.
Ke ponovam, mislenjata od slika se mnogu ne blagodarni, zatoa sto kucinjata treba da se gledaat vo zivo.
Bidejki jas sum nepismen i ne se razbiram od sarplaninci samo ke aplouduvam sliki od izvorni sarplaninci a oni neka komentiraat.

Muro, ako sakas nesto da naucis togas da otvorime nova tema: OSNOVI NA KINOLOGIJA.
So komentiranjeto na slikite nisto ne se uci, a toa sto go narekuvas IZVORNI jas go tolkuvam kako NERASNI. Znaci pak ne se za vo ovaa tema, kade se pisuva za rasa Sarplaninec.
Od sega pa ponataka samo ke ucam i ke ucam i ke ucam.
Mora da se opismenam neli Mitke.  :wink:

Ako ova ne e majtap, tuku iskreno napisano. Na dobar pat si zastanal.
Pocni od poimite, eve edna slika, ne e od sarplaninec, ama ke ti posluzi kako prv cekor:

Od mene samo sliki.
Komentari od Mitke i od Jane.
Bidejki jas sum nepismen i bidejki jas sum gi vregal gospodava od mene samo sliki.
 :lol:

Muro, ne me razbiras. Rekov KINOLOSKI NEPISMEN, sto ne znaci deka ti ne poznavas nisto, mozda si najdobar vo nekoja druga profesija (doktor, ekonomist, inziner, .......),samo ne kuckar.
Za navredi ne me spomnuvaj mene, jas ne se osekjam navreden, uste pomalce uplasen  :lol:

Pozdrav Мitke
Сочувана

D-A-R-K-O

• Super Moderator
  • FORUMOHOLICAR
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 745
« Одговори #303 на: Јануари 08, 2008, 08:41:38 »

Цитат: "geronimo"

Kazete ja vasata verzija na standardot pa ke sporeduvame i ke komentirame!

Se cekaat brakata Grim da ja napisat,si   imaat copyright na bajkite so volkot...  :wink:
Сочувана

proevski zlatko

• Ponekogas Ovde
  • **
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 59
Сочувана
ZLATKO

proevski zlatko

• Ponekogas Ovde
  • **
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 59
sarci
« Одговори #305 на: Јануари 08, 2008, 18:56:25 »

Сочувана
ZLATKO

V.&.M Krstevski

• Forumoman
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 209
« Одговори #306 на: Јануари 08, 2008, 19:58:52 »

Mitke za pocetok sakam da razjasnime nekoi raboti ja ne go sramim mojot tatko se sto pisuvam e moe licno mislenje so koe nema potreba da se sramam zasto neli ova e forum i koj sto misli treba da sI kaze.

Nemoj da mislish deka se navrediv so nekoi tvoj fakti i mislenja, a i imenuvanja kako OVCAR, i dr. za razlika od tebe koj sto se navredi i vozbudi kako da sum ti stavil zar u vrat.

Drugo Mitke nesto mnogu me zbuni a se nadevam gi zbuni i drugite koj go sledat forumov.a toa e:

NELI MITKE NEMASE CUENO I VIDENO SARPLANINEC OD ODGLEDUVACNICATA SARPLANINSKO BACILO,
NELI SARPLANINCITE SE OBICNI CUKELI I MNOGU GLUPA RASA
NIE NEMAME PRAVI SARPLANINCI

PA TOGAS MITKE ZOSTO SI MU SE OBRATIL NA MOJOT TATKO ZA KUCENCE KOGA NIE GI IMAME SITE OVI NEDOSTATOCI ?
I NESTO DRUGO JA NE SAKAM DA JA FALAM NASATA ODGLEDUVACNICA AMA KAKO ZA TVOJA INFORMACIJA ODGLEDUVACNICITE VO TETOVSKO ,A I POSIROKO NO ZA POSIROKO NE MISLAM NA SITE ! IMAA POCNATO SO ODGLEDUVANJE NASHI KUCINJA, A SIGURNO SOPSTVENICITE NE GI ZELE ZOSTO NE SE KVALITETNI TUKU GI ZELE PORADI NEVNATA KVALITETNA GENETIKA KOJA E NAPRAVENA SO 30 GODISHNA SELEKCIJA.

I NEZNAM KAKOV COVEK SI TI CELO VREME DA IDESH SPROTIVNO OD SITE DRUGI NE SAMO OD MENE,A ZGORA NA SE KAZUVASH DEKA VO MAKEDONIJA NEMALO SARPLANINCI TUKU VO UNGARIJA.
E MITKE PA ZOSTO TOGASH OD UNGARIJA, BUGARIJA ,GRCIJA ,SHVEDCKA.FINSKA,KANADA, AUSTRIJA I DR ZEMJI DOAGAAT VO NASHATA ODGLEDUVACNICA DA ZEMAT KUCENCA ILI DA SPARAT KUCKA ?

Kuckata koja e na slikata mislam deka ja znam beshe na specijalkata vo Surcin i nejzinata sopstvenicka prasuvase dali moze da ja spari so moeto kuce VIR.( ako ne se lazam mislam deka e taa kucka)A nejzinite mani mi se dosta poznati i nema sto da komentiram za nea zosto ne me ni interesira.

I uste za kraj nasata odgleduvacnica nema cel da trguva so kucinja i da pravi pari od niv. Zoshto od kucinja pari ne se pravat. Nie se sto ke prodademe odnosno site finansi se za nasite milenici za hrana i dr raboti.Zosto 20 kucki i 5 mazjaka koi se vozrasni ne e lesno da se naranat , a da ne zboruvame za mali kucenca.

A ti Mitke ako pravish pari od tvoite milenici neka ti se mnozat za da imash dobra pecalba.

в

Ova e Astor koj e vo Finska zemen od nashata odgleduvacnica toj na negovata vtora izlozba otkako zede prvak na rasa vo Prilep vo Helsinki se zakiti so titulata sampion.

I Mitke ne pisuvaj po forimov razni kritiki koj se bez smisol zosto moze ima stvarnoi nekoi ljubiteli koj sakaat da znaat nesto za ovaa rasa , a ti gi stavas vo mislenje.

A ti treba da gi plaknesh ocite so nasetoi nacionalno dragoceno blago SARPLANINECOT

Ps.Odnapred izvinete site na forumov ako imam nekoja gramaticka i pecatna greshka bidejki gledam na Mitke mnogu mu znaci toa!

Pozdrav   Vlade  :wink:
Сочувана

Orce

• Nov Clen
  • *
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 1
Re: sarplaninci
« Одговори #307 на: Јануари 08, 2008, 20:13:43 »

Цитат: "proevski zlatko"
najgornata slika vo kafezot e cist kekanovic pes i toa mozam da se zakolnam deka e kupen od RISTO GEVGELIJA  kratka jaka noga dolga polna mucka cist kekaninec  hahahaha

Vakvo kuce nemal ni Kekanovic ni Risto, nitu pak ke imaat. Moe leglo e, nemoj da se kolnes deka umres
Сочувана

Јане

• FORUMOHOLICAR
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 1.123
    • http://www.topkafe.com.mk
« Одговори #308 на: Јануари 08, 2008, 20:36:18 »

Владе секоја чест за вашето долгогодишно успешно одгледување на Шарпланинци!!! :hail:
Јас колку што можев да забележам од поставените слики овде на форумов имате добри примероци на расата, според моето скромно познавање на расата.
Сакам да те прашам дали при вашето одгледување вие се придржувате до стандардот на оваа раса???

И најбитно дали одгледувате вакви кучиња( мене воопшто не ми личат на шарпланици, без разлика дали тие кучиња чуваат овци)
http://i224.photobucket.com/albums/dd28/denko_rus/sarko.jpg

...или вакви со седласти грбови...
http://i224.photobucket.com/albums/dd28/denko_rus/denko3.jpg

...и да не поставувам уште слики кои се повторуваат, а се во истиот контекст на горепоставените, односно кои отстапуваат од стандардот или пак се ИЗВОРНИ.

Муро веќе се изјасни дека не го интересира стандардот, а ако е тоа случај со повеќето одгледувачи зашто не се организирате и да издејствувате нешто да се промени во таа насока.

Поздрав и ви посакувам на сите одгледувачи на оваа раса да имате голем напредок и успеси во вашата работа.
Сочувана
Argeadi & Bambi's Gentle Beasts

Amstaff & Ca de Bou

muro

• Гостин
« Одговори #309 на: Јануари 08, 2008, 23:10:56 »

Nena moze li da znam so koe pravo Jane aplouduva moi sliki na ovoj sajt?
Jane dali spored tebe sarplaninecot e rabotno kuce ili e salonsko?

Javno kazuvam deka Anastasia od mene ke dobie poklon sarplaninec.
Moeto ime da ne se spomnova ke ve molam.
Ovaa poraka ja napisav za eden materijalista.

Pozdrav. Vlatko nemoj da pagas na nivno nivo.
Сочувана

muro

• Гостин
« Одговори #310 на: Јануари 08, 2008, 23:23:17 »

Mitke jas poklonuvam kucina zasto vredat a za da se osiguram meterijalno rabotam vo vladata na Republika Makedonija.

Moite kucina vredat i zatoa gi poklonuvam.
Mitke mojata sarplaninka ima stubasti noze.
Sto podrazbiras ti pod stubasti noze?
Bidejki si sudija vo koj tip na sarplaninci spaga mojata kucka?
 :binky:
Сочувана

muro

• Гостин
« Одговори #311 на: Јануари 08, 2008, 23:43:06 »

Cestitki za Astor neka mu se mnozat titulite.
Vlatko da dade gospod  od sekoe leglo da vadis vakvi primeroci kako Astor.

Mitke moj Mitke znaes li sto znaci da imas kuce sampion?
Koga ke imas edno sampionsko kuce togas pravi muabet so Vlatko.
Sega si mnogu daleku od nego.
Koga ke izvadis 30 generacii od tvojata rasa sto ja cuvas togas ke bides dosten za da mu kontriras so znaeneto ok.
Сочувана

muro

• Гостин
« Одговори #312 на: Јануари 09, 2008, 00:21:29 »

http://i224.photobucket.com/albums/dd28/denko_rus/bas.jpg

Vlatko ova e Shapi od Musnikovo.
Mislam deka e dostoen mazjak za mojata kucka.
Sledno parene ke bide so nego i ti dobivas poklon kutre od ovaa kombinacija.

Pozdrav. :thumbup:  :wink:

миленици
Сочувана

Mitke

• FORUMOHOLICAR
  • Отсутен Отсутен
« Одговори #313 на: Јануари 09, 2008, 01:23:12 »

Mitke za pocetok sakam da razjasnime nekoi raboti ja ne go sramim mojot tatko se sto pisuvam e moe licno mislenje so koe nema potreba da se sramam zasto neli ova e forum i koj sto misli treba da sI kaze.

Vlatko, ne me razbra. Jas ne ti zamervam da pisis so sakas, tvoeto mislenje slobodno da si go napises. Jas ti kazav deka e mnogu nisko da gi menuvas zborovite vo moite izjavi.
Цитат: "Mitke"
Da se smeni mislata na nekogo zalosno. Jas te imam citirano milion pati, no nikogas ne sum padnal tolku nisko da gi smenam zborovite.

Nemoj da mislish deka se navrediv so nekoi tvoj fakti i mislenja, a i imenuvanja kako OVCAR, i dr. za razlika od tebe koj sto se navredi i vozbudi kako da sum ti stavil zar u vrat.

Ne ni sakav da te navredam, a jas isto ne se vregjam od tvoite pisuvanja, mene mi bese glupo zatoa sto mi gi smena zborovite vo moite izlaganja.

NELI MITKE NEMASE CUENO I VIDENO SARPLANINEC OD ODGLEDUVACNICATA SARPLANINSKO BACILO,
NELI SARPLANINCITE SE OBICNI CUKELI I MNOGU GLUPA RASA
NIE NEMAME PRAVI SARPLANINCI

Jas ova ne go imam izjaveno.
Kopiraj i ne gi menuvaj zborovite i da vidime kade jas go imam toa kazano.
Za kucinjata od Sarplaninsko Bacilo, seuste nemam cueno. Kuceto VIR e kuce koe ne poteknuva od odgleduvacnica, zatoa sto ne go nosi prefiksot na odgleduvacnicata. Toa pravilo ne go izmisliv jas tuku stoi vo pravilata na FCI, sekoe kuce koe poteknuva od odgleduvacnica mora da go nosi prefiksot na odgleduvacnicata.

PA TOGAS MITKE ZOSTO SI MU SE OBRATIL NA MOJOT TATKO ZA KUCENCE KOGA NIE GI IMAME SITE OVI NEDOSTATOCI ?

Jas stalno ke mu se javuvam na tatko ti koga ke mi treba kuce, zatoa sto nego go cenam i go postovam kako covek koj moze da mi prodade ili da me nasoci od kaj da kupam - kvalitetno kuce.
Toa go pravam zatoa sto nemam "lazno ego", stalno baram pomos koga mislam deka jas ne bi ja izvrsil rabotata najdobro. Seto toa so cel da moite musterii koi kupuvaat kucinja od mene kako trgovec imaat doma kvalitetno kuce i da se znae deka Mitke stalno prodava kvalitet.

I NESTO DRUGO JA NE SAKAM DA JA FALAM NASATA ODGLEDUVACNICA AMA KAKO ZA TVOJA INFORMACIJA ODGLEDUVACNICITE VO TETOVSKO ,A I POSIROKO NO ZA POSIROKO NE MISLAM NA SITE ! IMAA POCNATO SO ODGLEDUVANJE NASHI KUCINJA, A SIGURNO SOPSTVENICITE NE GI ZELE ZOSTO NE SE KVALITETNI TUKU GI ZELE PORADI NEVNATA KVALITETNA GENETIKA KOJA E NAPRAVENA SO 30 GODISHNA SELEKCIJA.

Veke ti kazav deka jas mislam deka imate kvalitetni kucinja, ama ne se slozuvam deka drugite odgleduvaci pocnale so kucinja od odgleduvacnica Sarplaninsko Bacilo, zatoa sto taa odgleduvacnica i sam napisa e prijaven posle 2000 godina. Znaci kucinjata bile samo potomci od vasite kucki ili mazjaci, sto tatko ti gi odgleduvase togas amaterski.
Nemoj da gi mesas poimite.

I NEZNAM KAKOV COVEK SI TI CELO VREME DA IDESH SPROTIVNO OD SITE DRUGI NE SAMO OD MENE,A ZGORA NA SE KAZUVASH DEKA VO MAKEDONIJA NEMALO SARPLANINCI TUKU VO UNGARIJA.

Ne me razbra ponovo, jas ne velam deka vo Makedonija nema Sarplaninci, velam deka rasata e na mnogu nisko nivo.
FAKTI- kolku kucinja od rasata se izlagaat na izlozbi ?? kolku kucinja imase na specijalkata vo Skopje (vo parkot), Prilep (na stadion) .....
Sporedi gi brojkite so izlozbite vo Ungarija, srbija, Ceska........
Sporedi gi brojkite so specijalkite vo Ceska (svetska specijalka za sarplaninci) Srbija Smederevska Palanka (memorijal Profesor Pavlovic) Surcin, Nis, .......
Vo 2008 vo Srbija ke se odrzat 7 - SEDUM specijalki.
Koj bi organiziral ako nema kucinja da se prijavat ???
Sporedi gi podatocite od Yugoslovenskiot Kinoloski Sojuz (koga bevme zaedno) kolku kucinja sampioni poteknuvaa od Makedonija do 1991.

Ako se smenat ovie FAKTI mozda FCI ke go smeni i mislenjeto na koj e rasata, zatoa sto niv samo toa gi interesira. Patriotizmot e sosema druga rabota.

Kuckata koja e na slikata mislam deka ja znam beshe na specijalkata vo Surcin i nejzinata sopstvenicka prasuvase dali moze da ja spari so moeto kuce VIR.( ako ne se lazam mislam deka e taa kucka)A nejzinite mani mi se dosta poznati i nema sto da komentiram za nea zosto ne me ni interesira.

Kuckata e slikana vo Surcin 2007, toa veke jas go imav kazano.
Ti ne ja vide zatoa sto taa godina ne bese vo Surcin ili mozda bese, a na forumot koga zboravme za testot na hrabrost mi kaza deka nebese.
ODLUCI SE  :lol:

I uste za kraj nasata odgleduvacnica nema cel da trguva so kucinja i da pravi pari od niv. Zoshto od kucinja pari ne se pravat. Nie se sto ke prodademe odnosno site finansi se za nasite milenici za hrana i dr raboti.Zosto 20 kucki i 5 mazjaka koi se vozrasni ne e lesno da se naranat , a da ne zboruvame za mali kucenca.

Dali se vadat pari od kucinja ili ne toa e druga tema.
Dali cenata na kuceto zavisi od kvalitetot - DA.
Kako se hranat Sarplanincite vo Makedonija toa e druga tema. Trosocite za odgleduvanje se slozuvam sepak deka se golemi, primer kaj mene kucinjata jadat samo .....  ..... (nesmejam da ja pisam firmata), a parenjata se uzasno skapi i mazjacite so koi param site se podaleku od 600km. Zatoa valjda se poskapi moite kucinja  :lol:

A ti Mitke ako pravish pari od tvoite milenici neka ti se mnozat za da imash dobra pecalba.

DAJ BOZE
Pravam pari i od moite i od na drugite milenicite, toa mi e profesija.

Ova e Astor koj e vo Finska zemen od nashata odgleduvacnica toj na negovata vtora izlozba otkako zede prvak na rasa vo Prilep vo Helsinki se zakiti so titulata sampion.

Ubavo kuce, od koja odgleduvacnica poteknuva ???
Edinstvena slika na ovoj forum sto mi se bendisa realno. Kvalitetno kuce, vospitano, hraneto, neguvano i cudno nema rgjosan sindjir.
VAKA TREBA DA IZGLEDA IZLOZBEN SARPLANINEC

I Mitke ne pisuvaj po forimov razni kritiki koj se bez smisol zosto moze ima stvarnoi nekoi ljubiteli koj sakaat da znaat nesto za ovaa rasa , a ti gi stavas vo mislenje.

Jas bas zaradi toa pisam, da pocnat lugeto da MISLAT. Sekogas kvalitetnite odgleduvaci sakaat da publikata razbira i misli, togas tie se vo prednost, za razlika od losite odgleduvaci koi sakaat lugeto da nemislat i ovie da mozat da im serviraat mislenje.

A ti treba da gi plaknesh ocite so nasetoi nacionalno dragoceno blago SARPLANINECOT

Srpsko - Makedonsko nacionalno blago (kiselo ili soleno) ???

Za kraj ke ti napisam pak citaj so razbiranje, te citiram i ti davam odgovor na se, ti ne mi odgovori na mnogu prasanja, dali go razgleda crtezot na markata i sto zakluci.

Nemoj da mislis deka ako pisam nesto sprotivno od tvoeto mislenje deka te napagjem ili deka ti gi vregjam kucinjata i da ne te buni sto jas baram soveti od tatko ti. Toa sto go pisam se moi stavovi, sto nemora da se isti so stavovite na drugite sogovornici. Isto pak neznaci deka jas netreba da sorabotuvam i da se druzam so luge koi imaat sprotivni stavovi za kucinjata.
Lugeto se edno, a kucinjata drugo.
Nemojte da se poistovetuvate so kucinjata, ako nekoj mi rece deka moeto kuce ima maani, neznaci deka jas imam mani  :???:

I posledno koga citiras, potrudi se da gi citiras moite obrakjanja kon tebe, a ne kon drugi.

Мitke.
Сочувана

Mitke

• FORUMOHOLICAR
  • Отсутен Отсутен
« Одговори #314 на: Јануари 09, 2008, 02:28:39 »

Mitke jas poklonuvam kucina zasto vredat a za da se osiguram meterijalno rabotam vo vladata na Republika Makedonija.

Dali gi poklonuvas ili ne toa e tvoe pravo, mene toa ne me interesira.
Cim rabotis vo vladata toa e super, sigurno si i super platen.
Mozda ke sredis nesto i vo drzavava da trgne na poarno.
Moite kucina vredat i zatoa gi poklonuvam.

Toa ti si znaes, nemora da mi go povtoruvas.
Mitke mojata sarplaninka ima stubasti noze.

Neznam ne sum ja videl.
Sto podrazbiras ti pod stubasti noze?

Poimot "stubasti noze" jas ne go koristam, ama sum go cul da go koristat mnogu kuckari i nekoi sudii.
Toj poim go koristat za zadnite noze koga ne se aglovani kako po standard, tuku se pravi ili aglite se pogolemi negoli sto treba.
Eve ti da vidis sto e toa :

Znaci na leviot primer koskite se postaveni kako sto treba, za kuceto da ima dobra motorika.
Desniot primer e toa sto ti me prasuvas. Znaci ovde ubavo se gleda deka koskite na zadnite noze se postaveni pod mnogu pogolem agol, so sto se narusuva kvalitetot na motorikata i kuceto pobrzo se zamoruva.
Bidejki si sudija vo koj tip na sarplaninci spaga mojata kucka?

Muro, pak ne citas sto ti pisuvam.
Jas ne gi delam sarplanincite na tipovi, vo edna rasa e dozvolen samo eden tip. Site kucinja koi odstapuvaat od toj tip, koj e opisan vo standardot, ne pripagjaat na rasata.
Tvojata kucka veke kazav ne ja imam videno.
Mitke moj Mitke znaes li sto znaci da imas kuce sampion?

Da Muro znaam, go imam doma. Samo sto jas ne gi cenam mnogu sampionatite, mnogu poveke gi cenam plasmanite na specijalkite kade sto sudat profesionalci.
Pokraj toa ima i eden drug pokazatel:
Za mazjakot najgolem pokazatel na kvalitetot e brojot na kuckite sto gi sparil.
Za zenkata najgolem pokazatel e kolku kucina od neja se kupeni od profesionalni odgleduvaci koi ke gi koriostat istite za priplod i takmicenje, a ne kako ljubimci.
Koga ke imas edno sampionsko kuce togas pravi muabet so Vlatko.

Imam i toa od Germanska rasa, a na izlozbi sum pobedil so nea i odgleduvaci od Germanija.
Pokraj toa ako takov kriterium treba za da se pise na forumov togas zosto ti voopsto pisuvas ???
Sega si mnogu daleku od nego.

Ti be Muro ponovo pisuvas "fakti"  :lol:  
Zosto celo vreme izmisluvas raboti ???
Ako sakas pisi za rasata i prasuvaj kako vo prosliot post za zadnite noze, taka ke naucis nesto, a ne samo da fakjas strana so nekogo i da napagjas.
RAZBERI - pisuvam za kucinjata, a ne za sopstvenicite. Osven koga ke me navedis da pisam za toa.
Koga ke izvadis 30 generacii od tvojata rasa sto ja cuvas togas ke bides dosten za da mu kontriras so znaeneto ok.

Muro, pak citas bez razbiranje. Vlatko napisa deka odgleduvaat kucinja 30 godini ne 30 generacii. Pokraj toa Vlatko ne odgleduva 30 godini tuku negoviot tatko. Znaenjeto ne se nasleduva genetski, sto znaci deka Vlatko mozda i neznae kinologija.
Najbitno od se e toa sto jas pokraj moite godini odgleduvam kucinja od 1996 (togas e prijavena mojata odgleduvacnica), znaci celi 5 godini pred negovata.
I razberi veke ednas - NE SE KONTRIRAM, samo pisam moi mislenja za rasata, koi nemora da se poklopuvaat so mislenjata na nekoj drug. Cesto i faktite kazuvaat nesto sprotivno, a i tvoite odgovori na moite prasanja, STO NE GI GLEDAM.

Ponovo pisuvas raboti koi si gi izmisluvas.

Мitke.
Сочувана